Backorder nedir ? Backorder nasıl yapılır ?

Listeleniyor: Bloglar
Backorder nedir ? Backorder nasıl yapılır ?
404 Son Güncelleme: 20-08-2020 08:10
Backorder nedir ve nasıl yapılır ?

Özellikle internetin hayatımıza tam anlamıyla girişiyle birlikte, teknolojinin her zaman yaptığı gibi, yeni iş alanları, yeni sektörler ortaya çıktı. Günümüzde küçük-büyük demeden neredeyse tüm işletme, kurum, kuruluşların ve aynı zamanda bireysel olarak kişilerin internet siteleri vardır. Ama artık günümüzde internet siteleri, domain adları öyle bir hal aldı ki, neredeyse alan adı alınabilecek tüm seçenekler başkaları tarafından satın alınmış durumdadır. Bunların küçük bir bölümü aktif olarak kullanılmakta iken, büyük bir çoğunluğu başkaları tarafından alınmış ancak pasif durumda kalmıştır. Kullanılmayan alan adları normal şartlar altında alınamazlar, ancak alan adı sahipleri sitelerini yenilemezse, son erişim tarihini güncellemedikleri taktirde, domainler düşer. İşte bu durumda siteler tekrar alınabilecek hale gelmektedirler. Tabi, süresi dolan alan adlarını da bir an önce almak gerekli, yoksa başka almak isteyenler de çıkabilir.

2000 Yıllarında “Backorder” İşleyişi

Backorder kelimesinin Türkçe anlamı “Ön Sipariş” demektir. Domain sektöründe bir iş kolu haline gelmiş, düşen bir alan adını düşer düşmez almak için kurulmuş bir sistemdir.

İlk olarak 2000 yıllarının başlarında ortaya çıkan bu sistem ile internet alemi ile ilgilenen ve domain kapma peşinde olan kişilere yapmış olduğu yardım, sağladığı yararlar ve gördüğü ilgi nedeniyle resmen bir iş kolu konumuna gelmiştir. O dönemlerde ticaretin yazılı olmayan kurallarından biri olan “ilk gelen alır” mantığıyla çalışan backorder sisteminde, Backorder siteleri mevcuttu.  Çalışma prensipleri, almak istediğiniz alan adı daha önceden alınmışsa, backorder sitesi sizin için domainden düştüğü anda satın alıyordu.

Günümüzde “Backorder” Sistemi

Günümüzde bu backorder siteleri halen mevcuttur, ancak işleyişleri farklıdır. Şuan ki backorder firmalarının mantığı, başka bir ticari kural gibi adeta, “en iyi teklifi veren, domaini alır”. Artık register firmaları ile backorder firmaları anlaşmalı çalışmaktadır.

Eğer bir alan adını gerçekten istiyorsanız, önce istediğiniz alan adını hangi register firmasının kayıt ettiğini tespit edip, daha sonra register firmasının hangi backorder firması ile çalıştığını bulup başvuruda bulunmalısınız. Bu sizi backorder için bir adım önde olanlardan yapacaktır. Şöyle ki, domain düştüğü taktirde, register firmaları anlaşmalı backorder firmasına bilgi veriyor. Eğer anlaşmalı backorder firmasında bu alan adını isteyen kişi varsa açık arttırma yapılıyor, açık arttırmada tek kişi varsa hemen satın alabiliyor. Bu satış yapılamamışsa, diğer backorder firmalarına bakılır, eğer orada da talep yoksa domain boşa düşer.


Disqus Yorumları

POPÜLER BLOGLAR

Domainler günün hangi saati düşer Bloglar

Domainler günün hangi saati düşer

995 20.08.2020 07:58
Alan Adı Nasıl Yakalanır ? Bloglar

Alan Adı Nasıl Yakalanır ?

824 20.08.2020 08:12
Değerli domain nasıl bulunur ? Bloglar

Değerli domain nasıl bulunur ?

653 20.08.2020 08:03
Markalaşmak İçin Nasıl Domain Seçmeli? Bloglar

Markalaşmak İçin Nasıl Domain Seçmeli?

291 27.11.2020 13:41

Ödeme Yöntemleri