Değerli domain nasıl bulunur ?

Listeleniyor: Bloglar
Değerli domain nasıl bulunur ?
262 Son Güncelleme: 20-08-2020 08:03
Değerli olan domainleri nerden nasıl bulabilirsiniz ? sorunuzun cevabına bir nebze cevap olacak yazımızı aşağıdan okuyabilirsiniz.

Her meslekte olduğu gibi, domain yatırımcılığı alanında başarılı olmak için belirli hususlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Herkes domain yatırımcısı olabilir, ancak başarılı bir domain yatırımcısı olmak ile sıradan veya kötü bir yatırımcı olmak için dikkat edilecek hususlar vardır.

Domain Belirlenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Uzantı; domain yatırımı konusunda en dikkat edilmesi gereken husus,  uzantıdır. İnternet sitesi uzantısı domain adının değerini doğrudan etkiler. Dünya üzerinde en trend internet sitesi uzantısı “Com”dur. Bunun yanında, “Net”, “Org” da en çok kullanılan uzantılardan biridir. Domain seçimi sırasında, “Com”, “Net”, “Org” uzantılarını seçmek, domain değeri ve tercihi konusunda büyük önem taşır.

İsim Tercihi; Diğer bir önceliğimiz, belirlenecek olan domain ismidir. İsim seçiminde kelimenin analizini çıkarmak, ülke içi ve dünyada arama oranlarını belirlemek, arama motorlarında en çok aranan kelimeler içinden seçmek, domain alanımızın değerini doğrudan arttıracak unsurlardan biridir.

Karakter Sayısı; alan adı seçiminde, domain adında kullanılan karakter sayısı önemli bir kriterdir. Yapılan araştırmalar ile 3 veya 4 karakter kombinasyonundan oluşan alan adlarının hemen hemen tamamı satın alınmış durumdadır. Kısa isim veya karakter gruplarından oluşan domain grupları hafızada kolay kalan, ziyaretçilerin ziyaret ettiklerinde etkilendikleri taktirde tekrar girmek için zorlanmadıkları sitelerdir. Yalnızca internet sitesi olarak da değil, bir takım araştırmalar göstermektedir ki, ticari anlamda piyasada bulunan ürünlerden en çok akılda kalanların 4 karakterden oluşan isimler olduğu tespit edilmiştir.

Kolay okunan, yazılan, hafızada kolay kalan isim tercihi; Okunuşu, yazılışı ve hafızada kalma adına anlaşılır bir domain, hem yatırımcı, hem kullanıcı, hem satıcı için büyük önem taşır. Ziyaretçilerin alışkanlık haline getirebilmeleri için en önemli özelliklerden biri hafızada kolay kalan, kısa kelimelerden oluşan alan adlarıdır.


Disqus Yorumları

POPÜLER BLOGLAR

Alan Adı Nasıl Yakalanır ? Bloglar

Alan Adı Nasıl Yakalanır ?

286 20.08.2020 08:12
Domainler günün hangi saati düşer Bloglar

Domainler günün hangi saati düşer

277 20.08.2020 07:58

Ödeme Yöntemleri