(Niche) Niş Domain Nedir? Niş Pazar Örnekleri

Listeleniyor: Bloglar
(Niche) Niş Domain Nedir? Niş Pazar Örnekleri
2.484 Son Güncelleme: 18.08.2021 12:50
Gerek sosyal medya da gerekse de forumlarda sık sık duyduğumuz niche site ya da niş domain nedir?

(Niche) Niş Domain Nedir? Niş Pazar Örnekleri

Gerek sosyal medya da gerekse de forumlarda sık sık duyduğumuz niche site ya da niş domain nedir? Ne tür bir proje niş olarak adlandırılabilir konusuna detaylı bir giriş yapmak istiyoruz.

Yeni bir web site projesine başlamak için öncelikle domain satın al işlemi yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Peki, projenizi tamamen gelir odaklı kuruyor ve bu nedenle de niş pazar arayışında iseniz dikkat etmeniz gereken pek çok husus olduğunu unutmamanız gerekiyor. Gelin hep beraber niş Pazar nasıl bulunur, niş site projesi oluşturmak için niş domain arıyorum sorusuna yanıt arayanların istediği bilgileri aktarmaya.

(Niche) Niş Domain Nedir?

Domain arıyorum diye forumlarda destek arayan pek çok kişiye öneri olarak sunulan niş domain nedir sorusuna kısaca yanıt vermek gerekirse direkt olarak tek bir noktaya hedeflenen niş domain tercih edilmesi yönündedir.

Bunun önerilmesinde ki en büyük sebep ise hem site içeriklerinin dağılmadan tek bir noktaya odaklanmasıdır hem de doğru niş Pazar seçimi yapılması halinde trafik ve doğal olarak yüksek gelir elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Niche Site Avantajları

İnternet üzerinde milyonlarca web site var ve arama sorguları üzerinde bu pay da ciddi manada dağılıyor. Biz ne kadar hedef odaklı bir domain satın al işlemi yapar ve Niche site projesi ile bu devasa pazara giriş yaparsak o kadar başarılı olma şansımız yüksek olur. Peki, niche site avantajlarına bakacak olursak;

·         Rekabet ortamı belirgin ve çoğu zaman düşüktür.

·         Hedef kitlenizi doğru tespit etmeniz mümkündür.

·         Arama sorgularında içeriklerinizin tıklanma oranı daha yüksek olacaktır.

·         Organik seo ile avantaj yakalarsınız.

·         Reklam ya da satış gelirleriniz daha yüksek olacaktır.

·         Marka bilinirliği açısından da avantaj sağlar.

·         Düşük rekabet yüksek aranma hacmi sayesinde arama sorgularında ilk sayfalara gelmek çok daha kolay olur.

Niş Pazar ve Niş Domain Arıyorum

Gerçek piyasa koşullarında rekabet nasılsa aslında web dünyasında da çok farklı değil. Web dünyasında rakipleriniz gerçek dünyaya göre daha fazla çünkü bir web sitesi açma maliyeti oldukça düşüktür.

Niche Pazar araştırması temelde aynı mantığa sahiptir. Az bilinen ve yüksek fayda sağlayacak te bir ürün, hizmet ya da dar kapsamlı bir kategoriye yönelik pazar oluşturmak. Yazımızın devamında niş pazar örnekleri verdiğimizde bu kavramı çok daha kolay anlamanız mümkün olacaktır.

Niş Pazar Örnekleri

Ayakkabı satıyorsanız oldukça geniş bir kitleye hitap ediyorsunuz demektir. Bu durumda niş pazara hitap ettiğiniz söylenemez. Ancak ortopedik çocuk ayakkabıları satıyorsanız ya da bebek ilk adım ayakkabıları satıyorsanız niş pazar elde etmiş demeksiniz. Göreceğiniz gibi çok daha spesifik bir ürün ya da hizmet sunmanız sizin niş pazara giriş yapmanızı sağlamaktadır.

Aynı durum niche domain ya da site üzerinde de geçerlidir. Kahve sitesi çok daha geniş bir kitleyi hedeflerken filtre kahve konulu bir domain aradığınız niche domain olabilir. Yemek tarifleri sitesi açarak çok zor bir alanda rekabet etmeye çalışmak yerine bebek ek gıda yemek tarifleri konulu bir site daha başarılı olmanızı sağlayabilir.

Elbette ki Niche sektör ya da niş domain seçimi yaparken aranma hacimleri, trendleri ve rekabet düzeyleri çok iyi değerlendirilmelidir.


POPÜLER BLOGLAR

Domainler Günün Hangi Saati Düşer? Bloglar

Domainler Günün Hangi Saati Düşer?

4.781 20.08.2020 07:58
Alan Adı Nasıl Yakalanır ? Bloglar

Alan Adı Nasıl Yakalanır ?

4.479 20.08.2020 08:12
Değerli domain nasıl bulunur ? Bloglar

Değerli domain nasıl bulunur ?

3.636 20.08.2020 08:03

Ödeme Yöntemleri