tr Domain Nasıl Alınır

Listeleniyor: Bloglar
tr Domain Nasıl Alınır
1.506 Son Güncelleme: 25.06.2021 16:04
Domainlerin sonlarında yer alan .tr gibi ülke kodlarına sahip domainleri almanın belirli kuralları vardır. Özellikle resmi kurumlar...

tr Domain Nasıl Alınır

Domainlerin sonlarında yer alan .tr gibi ülke kodlarına sahip domainleri almanın belirli kuralları vardır. Özellikle resmi kurumlar dışında kurumsal firmaların domainlerinde sıkça karşılaştığımız com.tr uzantıları sonrasında tr domain nasıl alınır sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor.

com.tr Domain Nasıl Alınır?

Sıkça kullanılan com.tr uzantılı domainleri kayıt ettirmek için çeşitli belgeler talep edilmektedir. Bu belgelerin ilgili kuruma ibrazı sonrasında uygun görülmesi halinde com.tr domain satın almanız mümkündür.

Ad Soyad İle com.tr Domain Alma

Adınız ve soyadınızdan oluşan domaini com.tr uzantılı olarak alabileceğinizi biliyor musunuz? Şayet siz de isminizin marka olmasını istiyorsanız domain seçimi için com.tr tercih edebilirsiniz. adinizsoyadiniz.com.tr şeklinde alabileceğiniz tr domain için istenen belgeler;

·         Alan adı kayıt formu mutlaka el yazınız ile doldurulmuş olmalı ve imzalanmalıdır. Doldurduğunuz formun fotoğrafını çekerek kayıt ettirmek istediğiniz firmaya diğer belgeler ile iletmeniz yeterli olacaktır.

·         Kimlik fotokopisi, kimliğinizin önlü arkalı resmini içermelidir.

Marka İsmi İle com.tr Domain Alma

İster şahıs isterse de kurumsal işletmenize ait marka tesciliniz için com.tr uzantılı domain tescili yaptırabilirsiniz. Elbette ki kayıt için sizden istenen bazı belgeler bulunmaktadır.

·         El ile doldurulup imzalanmış olan com.tr domain kayıt formunun fotoğrafı

·         Marka tescil belgeniz

·         Önlü arkalı çekilmiş kimlik fotokopisi

·         Kurumsal firma adına kayıtlı markalar için yapılacak başvurularda alan adı kayıt formunun kaşeli olması gereklidir. İmzalayan kişiye ait imza sirkülerinin de belgeler arasında bulunması istenmektedir.

Firma İsmi İle com.tr Domain Alma

Firmanızın adı ile com.tr uzantılı domain almak istiyorsanız kurumsal başvuru yapmanız gerekmektedir. Kurumsal başvurularda alan adı kayıt formu dışında bazı belgelerin kayıt firmasına gönderilmesi beklenmektedir.

·         Alan adı kayıt formu firma adına yetkili kişi tarafından doldurulmalı, kaşelenerek imzalanmalıdır.

·         Firma adına com.tr uzantılı alan adı almak istiyorsanız oda kaydınızın olması gereklidir. Ticaret odası, esnaf ve sanaatkarlar odası dışında mesleki odaların kayıtları yeterli olabilmektedir. oda sicil kaydının başvuru belgeleri arasında olduğuna mutlaka dikkat ediniz.

·         Faaliyet belgesi

·         Ticari sicil belgesi

·         Ticaret sicil gazetesi örneği

Tüm belgelerin resimlerinin çekilerek ilgili com.tr domain kayıt firmasına iletilmesi sonrasında gerekli incelemeler yapılarak seçmiş olduğunuz alan adını alma hakkınız olup olmadığı tespit edilmektedir.

org.tr Domain Alma Koşulları

com.tr uzantılı domainler şahıs ve ticari amaçlar için kullanıma sunulmuşken org.tr uzantılı domainler dernekler, vakıflar dışında STK’lar için kullanıma sunulmaktadır. Bu kurumların org.tr uzantılı domain için gerekli belgeler;

·         alan adı kayıt formu

·         Dernek tüzüğü

·         vakıf ise vakıf kuruluş senedi ya da kanunu

gerekli olmaktadır.

av.tr Domain Alma Koşulları

Avukatlara özel sunulan tr uzantılı domainlerden biri de av.tr uzantısıdır. Avukatlık mesleğine sahip ve baroya kayıtlı avukatlar için sunulan av.tr domain için istenen belgeler;

·         alan adı tahsis formu

·         Baro kaydı

dr.tr Domain Alma Koşulları

Doktorlar, hastaneler ve diğer sağlık kuruluşları için özel sunulan tr uzantılı domainlerden biri de dr.tr olmaktadır. Doktorluk mesleğine sahip ya da sağlık kuruluşu, hastane işletmelerine özel dr.tr uzantılı domain almak için istenen belgeler;

·         alan adı tahsis formu

·         TTB belgesi ya da bağlı oldukları tabipler odası belgesi, yoksa mezuniyet belgesi


POPÜLER BLOGLAR

Domainler Günün Hangi Saati Düşer? Bloglar

Domainler Günün Hangi Saati Düşer?

4.084 20.08.2020 07:58
Alan Adı Nasıl Yakalanır ? Bloglar

Alan Adı Nasıl Yakalanır ?

3.825 20.08.2020 08:12
Değerli domain nasıl bulunur ? Bloglar

Değerli domain nasıl bulunur ?

3.157 20.08.2020 08:03

Ödeme Yöntemleri