Alexa Nedir, Ne İşe Yarar, Alexa Sıralaması Nedir?

Listeleniyor: Bloglar
Alexa Nedir, Ne İşe Yarar, Alexa Sıralaması Nedir?
1.573 Son Güncelleme: 22.06.2021 19:40
Alexa nedir, internet kullanımının artması ve pek çok kişinin web sitelerine verdiği önem sonucunda sıklıkla sorulan sorular arasında bulunur.

Alexa Nedir, Ne İşe Yarar, Alexa Sıralaması Nedir?

Alexa nedir, internet kullanımının artması ve pek çok kişinin web sitelerine verdiği önem sonucunda sıklıkla sorulan sorular arasında bulunur. İnternet üzerinde var olan tüm siteleri belli ölçütlere bağlı olarak sıralamaya koyan uygulama olan Alexa, ilk olarak 1966 yılında kurulmuş ve 1999 yılında da Amazon bünyesine girmiştir.

Amazon Alexa nedir sorusuna da en kısa hali ile farklı parametrelere bakılarak web sitelerin popülerliğinin ölçülmesi ve site popülerliklerinin ortaya çıkarılması şeklinde cevaplanır. Bu bağlamda site trafiğinin artmasını isteyen kullanıcılara da bir anlamda danışmanlık hizmeti verilmiş olur. 

Alexa Nedir?

Günümüzde web sitelerine verilen değer tartışılmazdır bu neden ile kişisel hesaplardan işletmelere kadar pek çok kişi ve kurum, ürün ve hizmet tanıtımı açısından web sitesine önem verir. Alexa ne demek de bu noktada devreye girer. Uygulama, kişinin herhangi bir internet sitesi için bilgi almak istemesi durumunda ilk kaynak olarak tercih edilir. 

Web sitelerin her detayına dikkat edilerek analiz etmesi ile bulunduğu ülke ile beraber tüm dünyada sitenin derecesini ölçer. Kişinin hareketleri temel alınarak ölçümleme yapar. Ölçümleme noktasında siteye, web adresi kullanımı ile mi yoksa arama motorundaki aramalar neticesinde ulaşılıp ulaşılmadığına ayrıca sitede kaç sayfanın ziyaret edildiğine ve ne kadar süre kalındığına bakılır.

Alexa Ne İşe Yarar?

Alexa nedir, web sitelerinin analiz sistemi olarak çalışır ve en doğru tahminleri verir. Bu tahminler çerçevesinde web sitesi üzerinde nasıl çalışmalar yapılacağı belirlenir ayrıca Alexa ölçütlerine göre sıralama gerçekleşir ve bu sıralama en çok reklam veren kişilerce de kullanılır. Reklam vermek isteyen kişiler öncelikle Alexa’nın belirlediği sıralamaya göre hareket eder.

Web siteleri için seo nedir sorusu da önem kazanır ve bu verilerin en iyi değerlendirmesi Seo uzmanları tarafından yapılır. Site ile ilgili puanlama, Alexa sitesinde görülebildiği gibi site için yapılması gereken şeyler var ise bunlar da Alexa sitesi aracılığı ile anlaşılabilir.

Alexa Sıralaması Nedir Ve Nasıl Sorgulanır?

Öncelikle sitenin belli bir trafiğinin olması gerekir. Değerlendirilecek bir verinin olmaması durumunda site, sıralama içine girmez. Sıralama sorgusu da uygulamanın sitesinden yapılabilir. Bu uygulama ile site sahipleri de sitelerinin trafik akışları ve sıralamaları ile ilgili bilgi sahibi olur.

Sitenin sıralamasını öğrenme aracı olmanın dışında uygulama, web sitesinin trafiği ile ilgili tüm istatistikleri de kayıt altına alır. Uygulama ile insanların anahtar kelime olarak neyi kullanıp siteye ulaştığını ayrıca hedef kitleleri ortak olan web sitelerine kadar farklı veriye ulaşılmasını sağlar. 

Web sitesi trafiğinin yanı sıra, ziyaretçilerin siteden uzaklaşmasına neden olan hatalar ile daha fazla etkileşim sağlamanın yolları da ortaya çıkar. Bunun yanı sıra Alexa nedir sorusunun bir diğer cevabı da hedeflenen kitleye daha kolay ulaşılmasını sağlayan bir uygulama olur.

 

 


POPÜLER BLOGLAR

Domainler Günün Hangi Saati Düşer? Bloglar

Domainler Günün Hangi Saati Düşer?

4.085 20.08.2020 07:58
Alan Adı Nasıl Yakalanır ? Bloglar

Alan Adı Nasıl Yakalanır ?

3.827 20.08.2020 08:12
Değerli domain nasıl bulunur ? Bloglar

Değerli domain nasıl bulunur ?

3.159 20.08.2020 08:03

Ödeme Yöntemleri