İp adresim

Listeleniyor: Bloglar
İp adresim
1.773 Son Güncelleme: 22.04.2021 23:11
IP adresi nedir? IP adresi (Internet Protocol) ne demektir ve ne işe yarar bu konuda detaylı yazımıza ulaşabilirsiniz.

IP Adresi Nedir?

İnternete bağlı tüm cihazların veri alışverişi yapabilmesi için belirli bir konumu (adresi) vardır. İnternet Protokol Adresi olan, IP adresi, Sanal ağa (internet) bağlı tüm bilgisayarlara atanmış sanal bir adrestir. Sanal trafiği (internet ağını) sağlayan IP adresleri, sanal hayatın kurallarını tanımlayan protokolün en önemli parçasıdır.

IP Adresi Ne İşe Yarar?

İnternet protokolü, çalışma sürecini belirleyen temel kurallar kümesidir. Bu alışveriş (protokol), cihazların arasındaki veri alışverişini kontrol eder. Bu sistem aslında bir anlamda da hukuk sistemine benzetilebilir. Toplumdaki yasal ilişkiler belirli yasama kuralları ile düzenlendiği gibi, internet tede iletişim, internet protokolü verileri ile düzenlenir. Yasaların ve belirlenen kuralların gerçek hayatta uygulanabilmesi için kişilerin kimlik verilerine ve adreslerine sahip olması gerekir. Sanal hayatta internete bağlı her cihaza IP adresi tanımlanır. Cihazların adresi (IP'si) benzersiz numaralardan oluşur ve IP yönetimini yapan bilgisayarların kodlama sistemine göre belirlenir.

Aslında cihazlara atanan ip sistemleri, internet ağları sayılar ve kodlara dayanır. İnternetteki tüm bağlantı noktalarının benzersiz bir kodu vardır. Bu koda, IP adresi (Internet Protocol) denmektedir. Açılımı noktalara bölünmüş bir sayı bütünüdür. Sizin sitenizi (google veya direkt arama çubuğu kısmı) arama yapan kullanıcıların sitenize yönlendirmesi için benzersiz bir sayı dizesi olan bir IP adresinizin olması gerekir. Benzersiz olan kimlik numaraları, bağlantı noktalarının birbirini bulmak ve anlamak için kullanılan benzersiz bir sanal dildir. İnternetteki trafiğin tamamı bu sanal dil olan sayı grubuna bağlıdır.

Şu anki kullandığınız cihazın ayrıca diğer bilgisayar ve cihazların ip adresini öğrenmek için ip adresi sorgulaması yapabilirsiniz. IP adresinizi, ip detaylarını gösteren siteler aracılığıyla arayarak hangi internet servis sağlayıcısını kullandığınızı görebilirsiniz. 

Domain aslında sayısal değerlerin harfe dönüştürülmüş halidir.


POPÜLER BLOGLAR

Domainler Günün Hangi Saati Düşer? Bloglar

Domainler Günün Hangi Saati Düşer?

4.085 20.08.2020 07:58
Alan Adı Nasıl Yakalanır ? Bloglar

Alan Adı Nasıl Yakalanır ?

3.827 20.08.2020 08:12
Değerli domain nasıl bulunur ? Bloglar

Değerli domain nasıl bulunur ?

3.159 20.08.2020 08:03

Ödeme Yöntemleri