Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Listeleniyor: Bloglar
Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
1.443 Son Güncelleme: 22.04.2021 22:56
Domain Nedir? Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir merak ediyorsanız cevapları bu yazı da bulabilirsiniz.

Domain alımı genellikle basit bir işlem olarak görülse de aslında tüm projenin büyülü bir kapısı gibidir. Dolayısı ile web sitenin içeriği ve yapılan çalışmalar her ne kadar önemli ise de domaini negatif izlenim oluşturan projelerin çok fazla tutunması ve benimsenmesi kolay değildir.

DOMAİN NEDİR VE DOMAİN ÖNEMİ NEDİR?

Domain aslında İngilizce olduğundan yeni duyanlar için oldukça yabancı bir kavram gibi gelebilir. Ancak hemen her ülkede en yaygın olarak kullanılan global bir kavram olduğunu söylemek gerekir. Türkiye’de bu kavrama eş olarak Türkçe “Alan Adı” kavramı da tercih edilmektedir. Alan Adı olarak söylendiğinde bir web site için domainin işlevi de daha anlaşılır olmaktadır.

Özetlemek gerekirse Alan adı, internet üzerindeki sanal ürünlerinizi depoladığınız ve kullanıcılara sunduğunuz alanın adıdır. Bunu bir apartmanın adı, bir kurumun adı gibi düşünebilirsiniz. Web siteniz artık bu alan adı ile bilinir ve anılır. Öte yandan web sitenizin verilerinin barındığı sunucunun ip adresine giydirilmiş bir giyisi gibi tanımlamak da aslında bilişim kavramlarına aşina olanlara yabancı gelmez. Domain al, denildiğinde aslında basit bir işlem olmadığı bu şekilde daha anlaşılırdır.

DOMAİN ALIRKEN HANGİ ÖLÇÜLER DİKKATE ALINMALI

Ölçütlerden ziyade domain alırken bir alan adı değil markalaşma vizyonu ile işlem yapılmalıdır. Marka odaklı, marka potansiyeli olan domainler tercih edilmeli ve bunların akılda kalıcı kelimeler olmasına dikkat edilmelidir.

1- Uzantı

Öncelikle alacağınız domainin bir domainci tarafından satılıyor olmasından önce sizin ne istediğinizden emin olarak hareket etmeniz daha önemlidir. Çalışma alanınıza uygun bir uzantı belirlemelisiniz. Örneğin televizyon ile ilgili bir proje için .tv uzantısı kullanılabilir. Ancak dünya genelinde ve ülkemizde en değerli uzantının hemen her proje için .com olduğunu hatırınızdan çıkarmasanız iyi olur. .com uzantısını da .net uzantısı takip etmektedir.

2- Jenerik yada keyword

Alacağınız domainin jenerik yani ek almamış bir kelimeden oluşması sizin için markalaşma yolunda ciddi katkı sağlayabilir. Örneğin; cimri, milliyet, misvak gibi hemen her sektörün öncüleri arasında bu jenerik domainleri kullanan projelere rastlayabilirsiniz. Keyword olması yani anahtar kelimelerden oluşması da ayrıca tercih edilen güzel bir özelliktir. Web sitenin hizmet vereceği sektörde anahtar kelime olarak kullanılan kelimelerden oluşan bir domain gibi… Ancak her iki tercihde de domainin çok uzun olmaması tercih edilir.

3- Sağlıklı sağlayıcı

Bir domain alırken en önemli konu alan adını aldığınız yerdir. Alan adınızı kullanımda yada satın alma sürecinde aksaklık yaşamamak ve özellikle kayıtlı olan domainleri alırken sağlıklı ve kurumsal yerlerden alım yapmanız sorun riskini azaltır. Alanadisepeti.com bu noktada örnek gösterilebilecek ender kuruluşlardandır.

4- Ban kontrolü

Her ne kadar yeni  kayıtta olsa domainlerde bu risklerle zaman zaman karşılaşılmaktadır. Domainler BTK banlı olduğu gibi arama motorunun çeşitli fonksiyonları açısından yada spam score gibi çeşitli seo araçlarından dezavantajlı yada engelli olabilmektedir. Domain alımı öncesinde bunların analizlerini de yapmakta yarar var.

DOMAİN ALIRKEN KİMLERDEN ALINIR?

Kaliteli domain için profesyonel olarak araştırma yaparak müşterilerine sunanlar için domain broker kavramı kullanılır. Alan adı profesyonelleri yada domain uzmanları demek de yanlış olmaz. O nedenle domain satış platformlarında bu profesyonellik hemen dikkat çeker. Alanadisepeti.com adresinden demin Alanadisepeti.com sitesinden örnek olarak bahsetmemiz de aslında Türkiye’de bu alanda zirvedeki yeriyle hatırımızda kalmasıdır. Ancak domain satışı yetkisi olmayan veya güven vermeyen kişilerden yapılacak alımlar risk taşımaktadır.


POPÜLER BLOGLAR

Domainler Günün Hangi Saati Düşer? Bloglar

Domainler Günün Hangi Saati Düşer?

4.085 20.08.2020 07:58
Alan Adı Nasıl Yakalanır ? Bloglar

Alan Adı Nasıl Yakalanır ?

3.827 20.08.2020 08:12
Değerli domain nasıl bulunur ? Bloglar

Değerli domain nasıl bulunur ?

3.158 20.08.2020 08:03

Ödeme Yöntemleri