Ünlü Marka Olan Diğer Domain Uzantıları Çeşitleri Nelerdir?

Listeleniyor: Bloglar
Ünlü Marka Olan Diğer Domain Uzantıları Çeşitleri Nelerdir?
739 Son Güncelleme: 22.04.2021 22:54
Domain seçiminde uzantı kullanımı çok önemlidir. Yerelde arama motorlarında üstlerde çıkması bu uzantılara bağlı olduğu gibi dünya çapında erişebilir olmak yine buna bağlıdır.

Ünlü Marka Olan Diğer Domain Uzantıları Çeşitleri Nelerdir?

Domain seçiminde uzantı kullanımı çok önemlidir. Yerelde arama motorlarında üstlerde çıkması bu uzantılara bağlı olduğu gibi dünya çapında erişebilir olmak yine buna bağlıdır. En çok kullanılan uzantı tahmin edileceği üzere .com uzantısıdır. Ancak tek uzantı bu değildir. .net, .org, .info gibi uzantılar da kullanılmakta olan uzantılardır. İnternet işlemleri yapan yerlerin en çok kullandığı uzantı .net uzantısıdır. İngilizce olarak ağ uzantısı anlamın geldiğinden bu şekilde adlandırılmıştır.

Domainlerin küresel gücü de çok önemli olduğundan İngilizce temelli bu ifadenin kullanımı işe yarar bir kullanımdır. Öyleki bu domain uzantısı kullanıla kullanıla uluslararası bir kimliğe bürünmüştür. Ülkemizde ise bu uzantıyı kullanmak için Türk Telekomünikasyon Kurumunun izni ve belgesi gerekmektedir. Buna ek olarak Tüm Dünya Derneğinin de onayı aranmaktadır.

Dernek ve Vakıflar Özel Uzantıları Tercih Edebilir

.org domain uzantısı yine İngilizce temelli bir uzantıdır. Organization kelimesinin ilk üç harfinin kullanılmasıyla oluşturulan bu uzantı dernek ve vakıfların kullandığı bir uzantıdır. Organization kelime anlamı olarak organize olmaktan geldiğinden bu şekilde bir çağrışım yapılmıştır. Bu uzantı da küresel anlamda güçlü bir uzantıdır ve ülkemizde de fazlaca kullanılmaktadır. Ülkemizde tüzel bir kişinin bu uzantıyı alması için hangi alanda çalışıyorsa bunu belgelerle ispatlamak zorundadır.

Kar amacı gütsün gütmesin tüm kuruluşlar için bu zorunludur. .com’dan farklı olarak .com.tr ülkemizde çok kullanılan bir uzantı çeşididir. Domain seçilirken ya da yatırımı yapılırken bölge isimleri de tercih edilebilir. Bu yüzden bu uzantının de kullanımı hatalı değildir. Türkiye’de bu uzantının kullanılması için gerekli izinleri ODTÜ vermektedir.

Patentli Uzantılar Mevcuttur

.biz uzantısı İngilizce Business kelimesinden gelmektedir. Genellikle şirketlerin ya da çalışma gruplarının domain uzantısı olarak kullanılmaktadır. Böyle bir uzantının seçilmesindeki amaç kategorilendirmenin daha kolay sağlanmasıdır. Bunu sadece meslek, iş grubu olarak değerlendirmemek gereklidir. Herhangi bir amaçla toplanan topluluklar da bu uzantıyı kullanabilir. Eğitim kurumlarının sıkça kullandıkları .edu Education kelimesinin kısaltılmış halidir.

Bu uzantı kısmi patent alma uzantısı olarak da değerlendirebilir. Çünkü bir eğitim kurumu bu şekilde domain oluşturduğunda başka biri bu ismi kullanamaz. Onaylanmamış siteler .edu domain uzantısı kullanamayacağından sitenin güvenilirliği konusunda sıkıntı yaşamazsınız. .edu kullanılırken sonuna ülkenin uluslararası kısaltması konularak kullanılır.

Devlet Kurumları Çeşitli Uzantıları Kullanabilir

.info uzantısını kullanan siteler genellikle bilgi içerikli siteler olmaktadır. İnformation kelimesinin kısaltılmış hali olan bu uzantı özel bir alanda bilgi üreten siteler tarafından kullanılmaktadır. Özellikle bilim ve sanayi alanında çalışma yapan kurumların kullandığı bu uzantıyı ilgili devlet kurumları da kullanabilir. Devlet kurumları ayrıca .gov domain uzantısı da kullanabilir. Bu uzantı uluslararası bir uzantıdır ve bürokratik çevreler tercih etmektedir. Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları da bu uzantıyı kullanabilir.

Tüm bu popüler uzantılara alternatif olarak üretilen .pro uzantısı aslında internette yaşanan aksaklıklar sonucu oluşmuştur. Diğer uzantıların çok kullanılması sonucu yaşanan yoğunluğu bertaraf etmek amacıyla böyle bir uzantı tasarlanmıştır. İşlerinin hızlı şekilde tamamlanmasını isteyen büyük firmalar bu uzantıyı kullanarak online sistemde var olmaktadır.


POPÜLER BLOGLAR

Domainler Günün Hangi Saati Düşer? Bloglar

Domainler Günün Hangi Saati Düşer?

2.156 20.08.2020 07:58
Alan Adı Nasıl Yakalanır ? Bloglar

Alan Adı Nasıl Yakalanır ?

1.919 20.08.2020 08:12
Değerli domain nasıl bulunur ? Bloglar

Değerli domain nasıl bulunur ?

1.508 20.08.2020 08:03
Markalaşmak İçin Nasıl Domain Seçmeli? Bloglar

Markalaşmak İçin Nasıl Domain Seçmeli?

739 27.11.2020 13:41

Ödeme Yöntemleri