Markalaşmak İçin Nasıl Domain Seçmeli?

Listeleniyor: Bloglar
Markalaşmak İçin Nasıl Domain Seçmeli?
782 Son Güncelleme: 22.04.2021 22:21
Şimdilerde yeni trend olan e-ticaret, online alışveriş markalaşmanın en önemli ayağı olmuş durumdadır. Eskiden kartvizitlere sadece adres, numara yazdırılırken artık internet adresleri de verilmeye başlandı.

Markalaşmak İçin Nasıl Domain Seçmeli?

Şimdilerde yeni trend olan e-ticaret, online alışveriş markalaşmanın en önemli ayağı olmuş durumdadır. Eskiden kartvizitlere sadece adres, numara yazdırılırken artık internet adresleri de verilmeye başlandı. Markalaşmada bu kadar yer edinmiş olan bu sistemde domain seçiminin nasıl yapılacağı da merak konusu. İlk olarak belirtmeliyiz ki eskiden olduğu jenerik pazarlar domain seçiminde o kadar da önemli değil. Eski olan bir alanda hayatı kolaylaştıran online bir sistem kurduğunuzda insanlar yine sizi tercih edecektir. Önemli olan geniş kitlelere hitap etmek ve bu kitlelere kolay olanı satmaktır.

Diğer bir basamak ise iş yaptığınız sektörde en çok ne aratılmış bunun tespitini yapmaktır. Bunlar çok basit ifadeler olmalıdır. Ne kadar çok kelime tespit ederseniz o kadar iyi olacaktır. Domain seçimi yaparken işiniz bu şekilde daha kolay olacaktır. Bu isimler sayesinde arama motorlarında ilk sizin adınız çıkacaktır. SEO denilen kavramı da karşılayan bu durum markanız ve içeriğiniz hakkında müşteriye bilgi de verecektir.  Defalarca ziyaret edilmek için önemlidir.

Uzantıları Dikkatli Seçmeniz Gerekir

.com uzantısı dünya genelinde en çok kullanılan uzantıdır. Akılda kalıcı olsun diye başka uzantılar aramanıza gerek yoktur. Aksine akılda kalıcı olan herkesin kullandığı kelimeler ve uzantılardır. Diğer türlü karıştırılma, akılda kalamama ihtimaliniz vardır. Ancak hala farklı uzantıların peşine düşmek isterseniz .org , .net, .info sizler için ideal olacaktır. Bunlardan başka uzantı kullanmamanız markalaşma konusunda sizlere kolaylık sağlayacaktır. Akılda kalmak markalaşmada çok önemlidir. Domain seçimi ne kadar akılda kalıcı olursa siteniz o kadar çok ziyaret edilecektir. Birçok site arasından sizi bulmak zor olmamalıdır. Domaindeki bilgiler ne kadar kısa, öz ve akılda kalıcı olursa o kadar iş yaparsınız.

Kelime Telaffuzları Önemlidir

Online ticarette marka değerini yansıtma aracı domainlerdir. Domainden size ulaşmaya çalışan kişi, online sistemde var olma amacınızı domainden anlamalıdır. Ne üretiyorsunuz ne satıyorsunuz ya da verdiğiniz hizmet nedir hepsi tek satırda o domainde yer almalıdır. Akla başka ihtimal gelmeyecek şekilde bir domain oluşturmalısınız. Bazı kelimeler söyleniş bakımından diğer kelimelerle karıştırılabilir. Bunların da önüne geçmek sizin elinizdedir. Domain seçimi yaparken imla ve söyleniş hatalarına açık olan isimleri tercih etmemelisiniz. Hatta öyleki siz yanlış yazsanız bile arama motorları o yanlışı düzeltmelidir. Dil bilgisi açısından sağlam bir domain ile çalışmak markalaşma konusunda ciddi bir adımdır.

Her Türlü Karmaşanın Önüne Geçecek Hamleler Yapın

 Domain seçimi esnasında kullandığınız ismi başka uzantılar kullanmış mı bunu araştırmanız gerekmektedir. Bu şekilde yaşanacak olası karmaşanın önüne geçmiş olursunuz. Siz .org uzantısı ile bir domain aldığınızda bunun .com, .info’da kullanılıp kullanılmadığını araştırın. Hatta sık kullanılmayan uzantılara bile bakabilirsiniz. Çünkü yatırımcılar ya da başka kişiler ileride popüler olur umuduyla fazla popüler olmayan domainlere de yönelmektedir. Ayrıca aldığınız domaini kısa süreli olacak şekilde almamalısınız. Ne kadar uzun olursa o kadar iyi ancak en az 3 yıl olmasını tavsiye ederiz. Domain alırken kişisellikten korkmamalısınız. Ancak bu herkesin tanıdığı kişi ya da şirket isimleri şeklinde olmalıdır. Öyleki bu ismi arattığımızda üst kısımlarda var olduğunu görebilelim.

Siz de özel domailer arıyorsanız, jenerik domainler listemize göz atabilirsiniz.


POPÜLER BLOGLAR

Domainler Günün Hangi Saati Düşer? Bloglar

Domainler Günün Hangi Saati Düşer?

2.358 20.08.2020 07:58
Alan Adı Nasıl Yakalanır ? Bloglar

Alan Adı Nasıl Yakalanır ?

2.125 20.08.2020 08:12
Değerli domain nasıl bulunur ? Bloglar

Değerli domain nasıl bulunur ?

1.650 20.08.2020 08:03

Ödeme Yöntemleri