4 Harf Domain Değerlendirmeleri ve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Listeleniyor: Bloglar
4 Harf Domain Değerlendirmeleri ve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
2.355 Son Güncelleme: 19.06.2021 14:32
3 ve 4 Harf / Karakter domainler ile ilgili detaylı, aydınlatıcı bir makale arıyorsanız konumuzu okuyabilirsiniz.

4 Harf Domain Değerlendirmeleri


Neden 4 harfli domainler?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Kısa karakterli domainler akılda kalıcıdır ve bir çok kurum ve kuruluşun kısaltmaları olabilmektedirler. Nette bir projenin tutabilmesi için en önemli parametre site ismidir. İsim ne kadar kısa ve akılda kalıcı olursa kullanıcıların siteye ulaşımı ve tekrar gelme sıklıkları artacaktır. Zaten büyük projelerin isimlerinin kısa ve net olduklarını siz de göreceksiniz:

Kısaltmalar:
Tck (Türk Ceza Kanunu)
Tbmm ( Türkiye Büyük Millet Meclisi)

Akılda kalıcılık:

Msn.com
Bing.com
Sedo.com
Google.com
Yahoo.com
Mynet.com
Hsbc.com

4 Harf Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Bunun yanında az bulunan herşeyin belli bir değeri vardır. Bunu somut bir örnekle nitelendirecek olursak elmas doğada çok az bulunan bir madendir ama yapı olarak kömüre çok benzemektedir. Fakat kömüre göre değerini kıyaslayacak olursak büyük bir fark ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde 3-4 karakterli domainler için de durum bundan ibarettir. Herhangi bir domain uzantısında (com, net, org vb..) toplamda 456.976 adet 4 harf domain bulunmaktadır. Bunu milyonlarca internet kullanıcısına oranlarsak bu domainlerin talep edilmelerinin nedeni açıklığa kavuşacaktır. Şu anda yeniden (sıfırdan) alınabilir durumda boşta hiç 3 harf , 3 karakter ve 4 harf com domain bulunmamaktadır. Özellikle 3 harf com domainlerin değerleri yüzbinlerce doları bulabilmektedir.
Günümüzde halen kötü harf içermesi koşuluyla 90-120 dolar civarına 4 harf com domainler alınabilmektedir.

.Net uzantısına bakacak olursak boşta 3 harf domain bulunmadığı gibi minimum taban fiyatı 500-600 dolar civarındadır. Aynı şekilde 3 karakter net domainlerde ise boşta domain yok denecek kadar az sayıdadır ve boşa düşen domainler kısa sürede alınmaktadır. Bu nedenle harf kalitesi göz önünde bulunarak 3 karakter net domainleri almakta fayda görüyorum. Geleceğe yatırım diye tabir ettiğimiz 4 harf net domainlerde ise boşta domain sayısı hızla azalmaktadır. 

İlerleyen günlerde internet kullanıcı sayılarının artması ve genç nesil diye tabir ettiğimiz internet kullanıcılarının da sektöre girmesiyle bu domainlerin değeri giderek artacaktır. Makalenin devamında istatistikler ve harf kaliteleleri ile ilgili geniş bilgi verilecektir.

Hangi domain uzantılarına yatırım yapılmalıdır neden?


Kısa harf / karakterli domainlerde uzantı tercihi com yada net olmalıdır. Bunun nedeni ise pazar payının büyük bir kısımını bu uzantılar almaktadır. Dünya çapında ortalama kayıt edilme ve kullanma kapasitelerine göre oranlar:

.com - 70 %
.net - 18 %
.org - 5 %

Bu oranlar kesin değerler olmayıp yaklaşık değerlerdir. 4 harfli domain bulma konusunda umarız bu yazımız sizi fikir verebilmiştir.


POPÜLER BLOGLAR

Domainler Günün Hangi Saati Düşer? Bloglar

Domainler Günün Hangi Saati Düşer?

4.709 20.08.2020 07:58
Alan Adı Nasıl Yakalanır ? Bloglar

Alan Adı Nasıl Yakalanır ?

4.409 20.08.2020 08:12
Değerli domain nasıl bulunur ? Bloglar

Değerli domain nasıl bulunur ?

3.567 20.08.2020 08:03

Ödeme Yöntemleri